Papoušek

4. dubna 2013 v 15:09 | Barb |  TT
Když jsem byl ještě malý kluk,dědeček mě často s sebou brával do hospody,prý abych se naučil "chlapským věcem". K oněm chlapským věcem jsem se moc často nedostával,protože můj tatínek byl skoro pořád v Německu a mě prakticky vychovávaly dvě starší sestry,takže jsem byl rád,když dědeček jednoho večera přišel k nám domů se svým vlčákem Maconěm a řekl,že dnes půjdeme na obchůzku.
Vydali jsme se přes les do hospody,protože dědeček odmítal chodit do jiné než Na paloučku,což byl tak trochu poetický název pro zakouřenou hospodu. Macoň se po cestě pokoušel chytat čmeláky,kteří mu poletovali před čumákem a dědeček si spokojeně pobrukoval. Vzduch ani navečer neztratil horký letní nádech. Těšil jsem se,až dojdeme do hospody,dědeček si objedná pivo a guláš jako vždycky a my se začneme bavit o čistě chlapských záležitostech s jeho kamarády.
Abyste rozuměli,dědeček mě nikdy do hospody nebral proto,proč se tam chodí. Na pivo jsem byl ještě moc malý a většině těch věcí,o kterých se bavili,jsem nikdy moc nerozuměl,zvlášť pokud obsahovaly slova jako 'moje stará'. Ale rád jsem se bavil o sportu a taky jsem rád poslouchal jejich vtipy,i když se přiznám,že některé jsem taky moc nepochopil,protože byly zřejmě jen pro zasvěcené. A měl jsem rád slečnu servírku,která se na mě vždy usmívala a pod půllitr s kofolou mi dávala pivní tácek a já se díky tomu cítil dospěle.
Dědeček uvázal Maconě v boudě před hospodou,a pak mě mě popostrčil,abych šel dovnitř. Nesměle jsem zatlačil do dveří,za mnou vešel dědeček,který jimi bez okolků prásknul. Dědeček měl rád,když se o něm vědělo. To už se na mě zeširoka usmívala slečna servírka a zatímco dědeček objednával a u toho se uchichtával,šel jsem si sednout za někým,koho jsem dobře znal. Byl to dědečkův kamarád z vojny,jmenoval se Jindra a já ho vždycky obdivoval,protože kouřil dýmku. Snažil jsem se donutit i dědečka,aby ji začal kouřit,ale moje sestra Janina mi řekla,že jsem hloupý,a že bych měl být rád,že dědeček nekouří,protože aspoň nebude nemocný. To už dědeček přicházel k našemu stolu a na tváři měl potutelný úsměv. Za chvíli přišla servírka,položila přede mě sklenici se slovy "tak tady je to černé pivečko",načež jsem zeširoka otevřel oči,div mi nevypadly. A dědeček s Jindrou se mohli roztrhat smíchy,protože to samozřejmě byla kofola jako vždycky a já jsem se nechal nachytat.
Dědeček s Jindrou se začali bavit o těch věcech,kterým jsem nerozuměl,a tak jsem si začal stavět hrad s pivních tácků. Do reality mě vrátilo až když jsem slyšel skoro křičet dědečka "Já jsem přeborník v šipkách a ty jsi žabař!",pročež se Jindra zvednul,vyhrnul si rukávy svojí košile a výhružně řekl "Tak si to pojď rozdat v šipkách."
Prvních pět kol šlo všechno skvěle,dědeček zřejmě nelhal když říkal,že je přeborník. Jenže postupem času,jak ubývalo piva v jejich sklenicích,zhoršovala se jejich muška i jejich chování. Netrvalo dlouho a začali se hádat o nějakém hodu,který platil nebo neplatil. Mezitím,co do sebe strkali,řekl jsem si,že to taky zkusím. Koneckonců jsem chodil s dědečkem proto,abych vyrostl pořádného chlapa. A pořádný chlap přece musí umět hrát šipky,to dá rozum. Vzal jsem si šipku,ale nevěděl jsem,jak mám zaměřit cíl,tak jsem přivřel oči,hodil jsem šipku a leknutím jsem je zavřel. Ozval se příšerný zvuk a já je pomalu otevřel. Trefil jsem se. Ale bohužel ne do terče. Najednou celá hospoda ztichla,dokonce i dědeček s Jindrou se přestali hádat a strkat. Slečna servírka přešla ke kleci s papouškem,která stála na baru a vytáhla šipku z chudáka papouška. Už se vůbec neusmívala. Popravdě vypadala dost děsivě. Pak svůj pohled stočila na dědečka,který pustil Jindru,přešel k baru,položil na něj bankovku,chytl mě za ruku a odešli jsme v naprosté tichosti za pohledu všech štamgastů a slečny,která se mračila jako kakabus. Dědeček odvázal Maconě od boudy a celou cestu jsme šli v naprostém tichu. Do hospody Na paloučku mě dědeček už nikdy nevzal. Škoda,chtěl jsem se ho zeptat,jestli by mě nenaučil hrát šipky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pandora Pandora | Web | 4. dubna 2013 v 15:26 | Reagovat

Úžasný článek! Původně jsem nevěděla, co to má za spojitost s tématem týdne a co to má být, ale dočetla sem to a vůbec toho nelituju! Fakt super článek!!!

2 anastasia-cavey anastasia-cavey | Web | 4. dubna 2013 v 15:38 | Reagovat

Ahoj, moc se mi líbí obrázky v tvým menu :-D

3 Barb Barb | Web | 4. dubna 2013 v 15:46 | Reagovat

[1]:;[2]: Moc děkuju :-)

4 lili lili | 4. dubna 2013 v 17:02 | Reagovat

Moc pěkný blog!
Klikni na http://www.kupi.cz/?u=ahbh2 a registruj se. Sbírej body a pak to vyměň za poukázky do Tesca. Opravdu to funguje :)

5 lilymerlik lilymerlik | Web | 4. dubna 2013 v 19:07 | Reagovat

smutný příběh s těmi šipkami,ale hezky jsem si početl :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama